Adwokat Ordo Iuris o sprawie Greczkowicza: Moim zdaniem powinien być uniewinniony!

0
90

Tomasz Greczkowicz został skazany przez sąd drugiej instancji na karę bezwzględnego pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci Bartosza Zająca. Pomimo, że Greczkowicz bronił się, sąd nie chciał zakwalifikować czynu, jako obrona konieczna. Dzisiaj światło dzienne ujarzała dokumentacja medyczna i opinie biegłych, które dowodzą, że Zając mógł umrzeć z powodu niewłaściwej hospitalizacji! Czy wymiar sprawiedliwości był ślepy?

„Jest to wynik starego sędziowskiego myślenia, które twierdzi, że należy bronić poszkodowanego i skutki wyrządzone pokrzywdzonemu powinny być naprawione przez sprawcę danego czynu”

– powiedział mec. Marcin Iwanowski.

„W przypadku casusu Greczkowicza już sąd pierwszej instancji poza skazaniem Tomasza Greczkowicza na wyrok pozbawienia wolności, wówczas w zawieszeniu, zobowiązał go do wypłaty po 50 tys. zł na rzecz dzieci zmarłego oraz 20 tys. na rzecz żony, co już jest formą zadośćuczynienia bardzo dotkliwą, mając na uwadze okoliczności tego czynu. Dlatego stoję na stanowisku, że główną przyczyną takich wyroków jest postawa sędziów i oskarżycieli publicznych, w tym przypadku prokuratora, którzy żądają wysokich, wyśrubowanych wyroków, na które sprawcy nie zasługują. W tym przypadku pan Tomasz na taką karę nie zasłużył. Mam wątpliwości, czy zasłużył na jakąkolwiek karę”

– dodał.

„Sąd pierwszej instancji w ogóle nie rozważał instrumentu jakim jest obrona konieczna. Dopiero w apelacji pojawił się wniosek o kwalifikację czynu jako obrony koniecznej, ale sąd zbagatelizował to, nie odniósł się do tego i nie tyle nie uniewinnił oskarżonego, ale podwyższył karę w sposób radykalny”

– zauważył adwokat z Ordo Iuris.

 

Jego zdaniem, obecnie Sąd Najwyższy powinien ze względu na nową wiedzę (m.in. opinia biegłych lekarzy o niewłaściwej hospitalizacji Bartosza Zająca) skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia.

 

 

Zobacz także  To i owo o torturach, karze śmierci, Andersie Breiviku i budowaniu silnego państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here