Najlepsze ustawy załatwia się po cichu… Inżynierowie nakryli architektów na majstrowaniu przy legislacji? O co poszło? Jak zwykle…

0
594

Jak zwykle o pieniądze. Do tego wpływy. Na końcu zapewne o dobro budownictwa. Taki obraz przynajmniej wyłania się z rozmowy z Mariuszem Dobrzenieckim i Jarosławem Kuklińskim z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Pierwszy z dwóch inżynierów budownictwa twierdzi, że „Po nowej legislacji proces inicjatywny z inwestorem przejęliby od inżynierów architekci. Wiec jeśli klient chce budować, to spotyka się z architektem, a nie inżynierem”.

Jak będzie wyglądał proces przyjęcia inwestora wówczas?

„To architekt go prowadzi przez te wszystkie meandry i procedury. Robi projekt, koncepcję, funkcjonalność budynku, po czym dalej architekt byłby wiodącym projektantem i to on by mówił, powiem wprost: „ty inżynierze, rzemieślniku, ty mi zrób konstrukcje, ty mi zrób instalację jedną, ty drugą, ja to wszystko poskładam i oddam dla inwestora””

– tłumaczy w programie „Nocna wymiana myśli” Mariusz Dobrzeniecki.

„Patrząc na to, jak doszło do tego, że pojawiła się ustawa o samorządzie zawodowym architektów i oddzielna dla inżynierów, którą przygotowuje środowisko architektów, nie rozmawiając z inżynierami, to cos jest nie tak. Dzisiaj mamy jedną ustawę o samorządach. Jeśli nawet konieczne są nowe, to powinniśmy wypracować je razem, architekci i inżynierowie budownictwa”

– przekonuje.

„Uważamy, że obecna sytuacja prawna jest bardzo dobra i zrównoważona, a my nie chcemy nic innego, jak tę równowagę zachować. Tak jak architekt bez inżyniera nie funkcjonuje, tak działa to w drugą stronę strony”

– dodaje Jarosław Kukliński z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jak twierdzą inżynierowie, architekci chcieliby połknąć cały tort inwestycyjno-budowlany, a po architekturze i urbanistyce, zająć miejsce także dyrygenta wobec inżynierów. Pojawiają się głosy, że taki lobbing w kilku resortach obecnego rządu miał miejsce. Czy będzie kontynuowany? Czas pokaże.

RW/wSensie.pl

 

 

Zobacz także  Wypadek, czyli korzenie mafii prokuratorskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here