Polski rynek e-papierosów jest bezpieczny. USA mają z tym niemały problem!

0
137

Media obiegły informacje o chorobach wywołanych prawdopodobnie używaniem trefnych liquidów do e-papierosów. Szybko okazało się, że chodzi o USA, głównie jedną firmę i dodatkowo o substancję (to podejrzenie naukowców) zwaną octanem tokoferylu dodawanym do płynów stosowanych do e-papierosów. Dodajmy, mowa o liquidach zawierających octan tokoferylu i tylko o liquidy zawierające THC (tetrahydrokannabinol, główny aktywny składnik marihuany).

 

W Polsce THC (także w liquidach do elektronicznych papierosów) jest psychoaktywnym środkiem zakazanym prawem.

 

„Odnosząc się do doniesień z USA związanych ze stosowaniem przez konsumentów oleju THC oraz octanu witaminy E jako dodatków do płynów, należy zauważyć, że nie odnoszą się one do produktów nabywanych u wiodących i renomowanych producentów na rynku. Jako Stowarzyszenie STOPP zrzeszające producentów, dystrybutorów i sprzedawców płynów do papierosów elektronicznych zwracamy szczególną Uwagę, iż płyny do papierosów elektronicznych w Polsce są legalnymi produktami podlegającymi ścisłej regulacji i nadzorowi państwa”

 

– informuje Stowarzyszenie STOPP (Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców).

 

„W związku z zatruciami mającymi miejsce w USA, a odbijającymi się szerokim echem w Polsce, Stowarzyszenie STOPP reprezentujące polskich producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców płynów do papierosów elektronicznych informuje, iż wszystkie takie przypadki były wynikiem eksperymentów z psychoaktywnymi kannabinoidami (THC) zawartymi w liquidach sprzedawanych przez amerykańską firmę. W Polsce substancja ta jest nielegalna i nie jest wykorzystywana do produkcji płynów do papierosów elektronicznych przez żadnego z producentów działających na legalnym rynku”

 

– dodaje Polska Agencja Prasowa.

 

„Każdy produkt będący płynem do e-papierosów zawierającym THC jest w Polsce nielegalny. Sprawę obrotu tego typu produktami reguluje ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1446). Ustawa mówi wyraźnie, że producenci płynów do elektronicznych papierosów mają obowiązek rejestracji produkowanych przez siebie płynów w Biurze do Spraw Substancji Chemicznych oraz, co bardzo ważne, przed rejestracją płyny do papierosów elektronicznych podlegają badaniom laboratoryjnym przed wprowadzeniem do obrotu”

 

Zobacz także  Życie przesiedleńców po tragedii w Fukushimie

– czytamy na SwiatRolnika.info

 

Serwis rolny puentuje stwierdzeniem, że „przebadane w Polsce płyny do papierosów elektronicznych nie mogą zawierać substancji, które w USA doprowadzały do licznych zatruć.”

 

W Polsce sklepy sprzedające płyny do papierosów elektronicznych podlegają kontrolom Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo, każda substancja musi być przebadana laboratoryjnie.

 

Teresa Wielbarska

fot. Pixabay/collage RW

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here