Mec. Iwanowski z Ordo Iuris: „To była ludzka reakcja na atak. Tomasz Greczkowicz miał prawo się bronić”

0
150

Pitu-Pitu.pl pisało już o tragicznej śmierci Bartosza Zająca, którego feralnie odepchnął jego dotychczasowy przyjaciel, Tomasz Greczkowicz.Ten ostatni został opluty, a następnie zaatakowany przez pijanego napastnika. Odepchnięty Zając, upadając, uderzył się w głowę. Zmarł dzień później w szpitalu (zdaniem opinii biegłych specjalistów, lekarzy, mogło dojść do nieprawidłowej hospitalizacji).

„Aspekt polityczny kłótni po wyjściu z klubu, sprzeczki, szarpaniny, miał też wątek polityczny. Czy ten zaważył na decyzjach sądów? Nie wiadomo, jednak zmarły nie był zwyczajnym Kowalskim. Zając był kuzynem Damiana Bartyli, byłego prezydenta Bytomia. Rodzina Zająców z kolei jest sfamiliaryzowana z Pawłem Kuną związanym z tzw. układem wiedeńskim, czyli siecią powiązań byłych oficerów służb specjalnych PRL oraz przestępców i polityków”

 

– pisaliśmy na Pitu-Pitu.pl

 

Do sprawy wrócił Piotr Nisztor w rozmowie z mec. Marcinem Iwanowskim z Ordo Iuris w programie „Rozmowa Ściśle Jawna”, gdzie poruszono kwestie obrony koniecznej w polskim prawie, przywołując casus Greczkowicza.

 

„Naturalnym następstwem odepchnięcia nie powinna być utrata życia. To nie jest naturalne następstwo czynu, którego dopuścił się oskarżony. Zresztą, ten termin „dopuścił się”… To była naturalna, ludzka reakcja na atak!”

 

– przekonywał mec. Iwanowski z Ordo Iuris.

 

„Sprawa jest absolutnie bulwersująca. W mojej ocenie nawet wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu już był wyrokiem zbyt surowym. Zgodnie ze stanem faktycznym powinno dojść do uniewinnienia lub wobec niego powinna zostać zastosowana instytucja odstąpienia od wymierzenia kary”

 

– mówił adwokat.

 

Przypomnijmy, broniący się przed pijanym napastnikiem Tomasz Greczkowicz kuriozalnym wyrokiem sądu drugiej instancji został skazany na 20 miesięcy pozbawienia wolności (bez zawieszenia).

Sprawa aktualnie trafiła do kasacji i została złożona u prezydenta RP z prośbą o prawo łaski.

Zobacz także  To i owo o torturach, karze śmierci, Andersie Breiviku i budowaniu silnego państwa.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here