Fatalna walka z lichwą Made in Slovakia. Polska w kolejce po głupotę?

0
308

Zbliża się jesień. Co zdąży wygenerować polski Sejm? Nie wiadomo. Obietnic jest wiele. Jedną z nich jest ponowna nowelizacja tzw. antylichwy, czyli całego pakietu zmienionych ustaw, których celem ma być deregulacja stricte bankowa, ale dotycząca także w dużej mierze firm pożyczkowych.

„Krytyczne opinie instytucji krajowych i unijnych nie zniechęciły rządu do projektu UD145. Projektu, który trafił do Sejmu i KE, nie można już zmienić”

– informuje Karolina Wysota z „Pulsu biznesu”.

Tymczasem polski projekt skrytykowały – co warto przypomnieć – niemal wszystkie ważniejsze instytucje finansowe kraju, a także Prokuratura Generalna.

Profetyczne – niestety – wydają się być dla Polski przykłady antylichwy w wydaniu słowackim, gdzie także obniżono limit kosztów pozaodsetkowych poniżej progu rentowności firm pożyczkowych.

Jak wyglądało uszczęśliwianie Słowaków na siłę? 66% Słowaków uważa, że państwo powinno pozwolić działać firmom pożyczkowym, ponieważ klienci powinni mieć dostęp do legalnego kredytu. Mało tego, większość Słowaków staje po stronie wolności wyboru  zarówno warunków jak i podmiotów oferujących świadczenia pożyczkowe i niechętnie podchodzą do odgórnego przymusu państwowego, który zamknął im drogę do wielu dla nich intratnych ofert?

Tyle, że… oferty na rynku nigdy nie znikają. Pojawiają się jak grzyby po deszczu w szarej strefie.

Jak wynika z sytuacji na Słowacji co piąty z odrzuconych klientów zna „lichwiarza”, a 15% Słowaków ma w swoim najbliższym otoczeniu osoby, które skorzystały z ich usług.

Jak wyglądała „antylichwiarska” pomoc dla Słowaków w praktyce? Drastycznie!

Wielu z nich nie mogło znaleźć firmy pożyczkowej spełniającej warunki pożyczki (zwłaszcza szybkiej) na dawnych zasadach, dlatego aż 56% zwracało się z prośbą o pożyczkę do rodziny lub znajomych, 26% Słowaków było zmuszonych do wyprzedaży swojego mienia (!), a 6% zaspokoiło potrzeby pożyczkowe w szarej strefie.

Ergo, 6% przyczyniło się do generowania lichwy par excellence i taki był wynik pseudo walki z lichwą made in Slovakia.

Zobacz także  Rząd broni dłużników. Szlachetne... ale zaraz! Znaczy, że co?

Czy to samo czeka Polskę? Wszystko zależy od polityków i rozsądku, który miejmy nadzieję zagości w ministerstwie sprawiedliwości, które stoi za pakietem legislacyjnym (projektem) znanym pod hasłem antylichwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here