Antylichwa made in Ziobro ze starszymi braćmi w tle

0
288

Rumuński parlament uchwalił limity na ceny pożyczek i kredytów; 50% rocznie dla pożyczek do 3.000€ i 18% dla wyższych kwot. Ustawa została skierowana jednak do Sądu Konstytucyjnego i uznana za niekonstytucyjną. W konsekwencji nie weszła w życie, a w Rumunii nie ma obecnie limitu – napisał na Twitterze Jarosław Ryba, prezes Zarządu Związku Firm Pożyczkowych.

A w Polsce? A w Polsce… jak w arcydziele literackim Remarque’a, czyli bez zmian. Jak mantrę (i być może do jesiennych wyborów) lansuje się tzw. ustawę antylichwiarską (de facto szereg ustaw nowelizacyjnych), której nie tworzą specjaliści resortów finansowych, ale spece od penalizacji i kryminalistyki ministra Zbigniewa Ziobry.

„Już na początku ścieżki legislacyjnej nowy pakiet ustaw antylichwiarskich przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości został skrytykowany, a właściwie zrównany z ziemią. Przez kogo? Uwaga, przez Prokuraturę Krajową podległą przecież ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu. Taki brak koordynacji w polityce gospodarczej na poziomie legislacyjnym nie mieści się w głowie!”

– powiedział dr Marian Szołucha w wywiadzie dla wSensie.pl, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i New York Academy of Sciences.

Panie Ziobro, może warto w końcu pójść po rozum do KNF i kilku innych instytucji lub przynajmniej zaczerpnąć powietrza w kilku dobrych analizach akademickich, by zacząć pisać prawo bankowe, pożyczkowe i antylichwiarskie, tak, by poza chwytliwym hasłem walki z lichwą, była rzetelność i odrobina twardej ekonomii. I zostawmy już tę ewidentną semantykę dla pół procenta wyborców w nadchodzących wyborach, jednych i drugich. Tak, wiadomo, w tle na podświadomość zawsze przy słowie lichwa działają niechęci historyczne związane z braćmi starszymi, a plusem dla polityków jest granie na organkach antysemityzmu bezkarne, bo przecież chodzi tylko o RSO i pożyczki…, ale dajmy spokój z tymi zabawkami. Który to rok już grana jest antylichwa w Polsce? Może w końcu zajmą się tym specjaliści np. z ministerstwa finansów, a nie sprawiedliwości?

Zobacz także  Czy PWPW mataczy? KE zrzuca na Polskę winą za brak rejestracji 100 tys. „tytoniowców”!

RW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here