Poszukujesz Ukraińców do pracy? Niemcy USTAWOWO zaczynają szukać ich w… Polsce

0
268

Nie ma lekko. Kiedyś boczyliśmy się, że Ukraińcy zabierają nam rynek pracy. Później okazało się, że to rodzaje pracy (zwłaszcza w przemyśle i rolnictwie), gdzie nie ma chętnych Polaków, a jeśli są, to robią już to samo, ale na Zachodzie. W końcu zaczęliśmy sprowadzać Ukraińców wyspecjalizowanych, np. z branży medycznej, którzy dzisiaj z powodzeniem piastują także stanowiska kierownicze.

W tej sytuacji warto spojrzeć na Niemcy z potężnym zapotrzebowaniem na tysiące wykwalifikowanych pracowników (dla przypomnienia, okazała ilość uchodźców o odcieniu religijnym spod znaku Proroka Mahometa nie garnie się do pracy, ale do przywilejów socjalnych, owszem). Idealnym rozwiązaniem dla Niemców są więc Ukraińcy.

Stąd w Bundestagu abradowany jest projekt ustawy likwidującej obostrzenia dla zatrudniania obywateli z państw spoza Unii Europejskiej. Takich z umiejętnościami i minimum języka (crème de la crème dostępnych ukraińskich pracowników na rynku polskim).

„Polski rząd ma cały rok, aby przygotować plan działania zakładający wejście niemieckiej ustawy w życie. Chodzi tutaj głównie o zmianę polityki migracyjnej. Jak zgodnie twierdzą Ukraińcy, pobyt i praca przez okres trzech lub sześciu miesięcy to zdecydowanie za mało, tym bardziej że u Niemców okres ten wynosi niekiedy nawet dwa lata. Nie bez znaczenia są także wymagane formalności i czas oczekiwania na decyzję, który w niektórych przypadkach wydłuża się do dwunastu miesięcy. Trudno się zatem dziwić, że Ukraińcy decydują się na wyjazd do naszych sąsiadów – do Czech, na Węgry i na Słowację, gdzie polityka migracyjna jest znacznie bardziej przystępna”

– mówi Łukasz Milecki z firmy Work Balance, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników ze Wschodu (http://www.WynajemPracownikow.pl).

Work Balance zajmuje się rekrutacją m.in. pracowników z Ukrainy na rynek polski.

Szacuje się, że po wejściu w życie niemieckiej ustawy Polskę opuści ok. 500 tys. ukraińskich pracowników. Ich miejsce zajmą prawdopodobnie niewykwalifikowani imigranci np. z Pakistanu (jak w przypadku Uber Eats).

Zobacz także  Tragiczna śmierć po kłótni przyjaciół! Dlaczego sądy nie uznały obrony, za obronę konieczną?

Robert Wyrostkiewicz

Fot. Pixabay.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here