David Irving – Staram się zrozumieć Hitlera

0
522

Jak w takim razie wyglądała Europa Wschodnia w planach Hitlera?

Jego polityka wobec Polski była błądzeniem bez celu. Nie był w istocie zainteresowany okupacją Polski. Raczej był przygotowany na zakończenie działań wojennych w dogodnym dla siebie momencie.

Czy byłoby to możliwe po zawarciu paktu

Ribbentrop-Mołotow?

Mówię o pewnych faktach. Hitler raczej potrzebował Polski, choćby jako miejsca, do którego – obok Ameryki – mogliby emigrować niemieccy Żydzi.

To skąd w takim razie taka brutalność, z jaką wojska niemieckie weszły do Polski?

Oczywiście SS popełniło szereg zbrodni już na samym początku wojny. Oczywiście, biorąc pod uwagę to, co nastąpiło później, te mordy były na relatywnie niewielką skalę. Obciążają one Himmlera, ale przede wszystkim Reinhardta Heydricha. Stworzył on gigantyczną maszynę zabijania, która po jego śmierci toczyła się już sama, niekontrolowana przez nikogo na wyższym stanowisku. Nawet operacja „Reinhardt” w gruncie rzeczy była operacją na dosyć niskim szczeblu. Przebrnąłem przez mnóstwo dokumentów z drugiej wojny światowej i dostrzegłem pewną prawidłowość. Informacje i raporty o masowych egzekucjach zwykle nie docierały wyżej niż do szczebla pułkownika. Niektóre takie dokumenty opatrzone są nawet klauzulą: nie ma potrzeby, by wysyłać je dalej.

Tak naprawdę zawsze bardziej interesowali mnie ludzie, osobowości, a nie liczby. Te bez wątpienia są olbrzymie. Dostaję furii, jak nazywają mnie „negacjonistą Holokaustu”.

Któż więc pańskim zdaniem był najbardziej demoniczną postacią drugiej wojny światowej?

Roosevelt.

Był gorszy od Stalina?

Mówię to jako Anglik. Jego wiceprezydent, zupełny szaleniec, jakim był Henry Wallace, zanotował w swoich wspomnieniach, że Roosevelt zawsze powtarzał, iż jego celem jest zniszczenie Imperium Brytyjskiego, począwszy od Indii. Tak więc z jednej strony mieliśmy za sojusznika człowieka, który chciał nas zniszczyć, a walczyliśmy z Adolfem Hitlerem, który uważał nasze imperium za największą siłę cywilizacyjną w dziejach nowożytnych.

Zobacz także  Nie mamy państwa

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here